Platební automaty - obecně

Platební automaty se u nás v poslední době začínají rozšiřovat. Oproti úpadku v roce 2012 se nyní začínají rozšiřovat v některých e-shopech s elektronikou. Uvidíme do budoucna, jaké se budou těšit platební automaty oblibě nebo jestli si moc zájemců nenajdou.

Co to vlastně je platební automat

Jistě jste se už ve svém životě potkali s nějakým automatem. Obvykle to byly automaty výdejní, které nabízejí drobné občerstvení, jako jsou nápoje a sušenky. Platební automat se ovšem od výdejního velice liší, i když by se na první pohled zdálo, že budou mít hodně společného. Platební automat bývá větší než výdejní automat a určitě u něj neuvidíte vitrínu se zbožím, které si chcete koupit. Platební automaty jsou vyráběny jak pro vnitřní, tak i pro venkovní provoz. Platební automat je uvnitř vybaven trezorem, protože se v něm uchovává velká suma peněz. Na čele automatu je obvykle dotyková obrazovka, u starších modelů platebních automatů je klávesnice a obyčejný displej. Platební automaty jsou považovány za plnohodnotnou náhradu pokladních pracovníků. Je schopen přijmout hotovostní i bezhotovostní platbu, vrátí hotovost, pokud nezaplatíte platbu přesnou částkou, zapíše informace o transakci a vytiskne stvrzenku. Platební automaty vynikají zejména svojí rychlostní. Jsou schopny obsloužit zákazníka až 5x rychleji, než klasický pracovník u pokladny.

Použití platebního automatu

Pokud se rozhodnete použít pro zaplacení zboží využít poprvé platební automat, možná se vám bude hodit menší nápověda. Ovšem není se čeho bát, ovládání platebního automatu je velice intuitivní. Na dotykové obrazovce či na klávesnici naťukáte číslo vaší objednávky. Na displeji prodejního automatu by se mělo objevit vaše jméno, číslo objednávky a částka, kterou máte zaplatit. Platební automaty obvykle podporují jak platbu v hotovosti, tak kartou. Pokud zvolíte platbu v hotovosti, stačí vložit do automatu požadovanou částku. Pokud nemáte přesně, automat vám přesně vrátí nazpátek. Vyjede vám vytisknutá stvrzenka, na jejím základě vám bude vydáno zakoupené zboží ze skladu.

Copyright (c) 2013 5Q, spol. s r.o.