Platební automaty a jejich rozšíření

Platební automaty se v naší zemi neustále rozšiřují. Potkáte se s nimi například v nemocnicích, platební automaty na dobíjení telefonu či koupi jízdenky. V nynější době je na území České republiky zhruba 150 platebních automatů. Platební automat nám umožňuje zaplatit za nějakou službu či zboží na místě, a pokud jsou platební automaty na volném prostranství, máte možnost zaplatit i 24 hodin denně.

Platební automaty u nás obvykle pocházejí z Ruska, kde mají tyto platební automaty veliký úspěch a jsou tam už dlouhou dobu zavedené. U nás se ovšem takový „raketový nástup“ platebních automatů nekoná. Většina společností, která vlastní platební automaty na jejich provozu prodělává. Jenom koupě platebního automatu je veliká investice. Platební automat vyjde přibližně na sto tisíc korun a návratnost této investice je velice pomalá. Pronájem míst, kam může společnost umístit platební automat, jako jsou například obchodní centra, stojí řádově tisíce korun a provize z prodeje jsou pouze v jednotkách procent z provedené platby. Aby byla společnost schopná rozjet síť platebních automatů, potřebovala by k tomu několik milionů korun. O některých společnostech, které provozují platební automaty, se proslýchá, že jsou dokonce před krachem, a měla by je převzít jiná společnost. Tyto společnosti to však popírají.

Platební automaty byly v roce 2012 dost v útlumu, ale je možné, že nás do budoucna čeká další rozšíření platebních automatů ve sféře e-shopů. Některé obchody s elektronikou už svoje služby rozšířili o platební automaty, ve kterých můžete zaplatit za zboží, které jste si v e-shopu objednali. Stačí zadat číslo objednávky, vložit do platebního automatu peníze a pak předložit vytisknutou účtenku ve skladu, kde vám bude zboží vydáno. Zatím je to ovšem novinkou a uvidí se, jaké budou mít platební automaty úspěch.

Copyright (c) 2013 5Q, spol. s r.o.