Platební automaty - zajímavosti

Setkali jste se už ve svém životě s nějakým platebním automatem? Nebo jste o nich jenom slyšeli? A možná jste si říkali, co takový platební automat umí, jak se vyrábí, jak se obsluhuje. V tomto článku se vám tuto problematiku zkusíme trochu přiblížit.

Platební automat – výroba

Platební automaty vyrábí několik firem v České republice. Je ovšem možné zakoupit i platební automaty ze zahraničí. Každý platební automat je jiný. Ne všechny mají stejné funkce. My se zaměříme na platební automaty s rozšířenými funkcemi, jako je platba kartou nebo čtečka čárových kódů. Platební automaty se vyrábějí specificky pro místo, kde budou provozovány. A to tak, aby zapadli do stávajícího interiéru či exteriéru společnosti a to včetně barevného a materiálového uzpůsobení. Můžete se tedy setkat se samostatně stojícím platebním automatem, který je jak pro vnitřní tak pro venkovní použití. Dále je možné platební automat integrovat do nějaké konstrukce, jako zeď či nábytek. Další možností je i zavěšení platebního automatu ze stropu nebo uchycení na sloup.

Konstrukce platebního automatu

Platební automat je vybaven dotykovým displejem nebo obyčejným displejem a klávesnicí. Na žádost zákazníka, který má zájem o platební automat, je možné přidat ochranné tvrzené sklo. Některé platební automaty mají čtečku karet s magnetickým pruhem, čtečkou čárových kódů a QR kódů, možnost instalace integrované kamery a integrace do kamerového systému vaší společnosti. Dále platební automaty obsahují jehličkovou či termickou tiskárnu účtenek včetně speciálních materiálů.

Platba u platebního automatu

Tyto automaty jsou uzpůsobeny pro úhradu za různé služby a zboží, které nakoupíte, a to v libovolném provozu s přímým napojením na zákaznický software. Jedná se o IS – informační systém, pokladní systém, účetnictví a podobně. Platební automat, na který se v tomto článku zaměříme, přijímá platby jak v hotovosti, tak i bezhotovostní platby. Platební automat přijímá rozličné množství platebních karet, takže jistě nebudete mít problém, že by zrovna vaši kartu platební automat nepodporoval. Pokud budete platit hotově a nebudete mít platbu přesně, není se čeho bát. Platební automat vám bezchybně vrátí hotovost.

Copyright (c) 2013 5Q, spol. s r.o.