Platební automaty - platby budoucnosti

Platební automaty – platby budoucnosti?

Nevím, jestli jste se už s nimi někdo setkal. Platební automaty se u nás zatím začínají rozšiřovat. Jako první ve větším měřítku s nimi přišel velký prodejce elektroniky u nás v ČR. Pokud si u nich objednáte zboží, máte možnost zaplatit objednávku právě u platebního automatu. Platební automat je schopen obsloužit zákazníky 5x rychleji, nežli zaměstnanec z „masa a kostí“ a tím tento prodejce elektroniky ještě urychluje vyřizování objednávek.

Jak na platbu u platebního automatu?

Platba zboží u platebního automatu je velice jednoduchá. Každý platební automat obsahuje dotykovou obrazovku, na kterou naťukáte číslo vaší objednávky. Na displeji se zobrazí vaše jméno a částka, kterou máte za zboží zaplatit. Platební automat přijímá peníze v hotovosti, některé platební automaty přijímají i platby kartou. Po dokončení platby vám platební automat vytiskne doklad o zaplacení. S tímto dokladem se můžete vydat do skladu, kde vám na základě tohoto dokladu zboží vydají. Možná se bojíte, že je to nové a je to přeci jenom stroj. Co když zaplatím a nevyjedeme mi z platebního automatu doklad o zaplacení? Nebo mi nevrátí peníze? Samozřejmě, nic není bez chybičky, ale platební automaty prošly několika testy bezpečnosti, takže se nemusíte ničeho bát.

Rozšiřování platebních automatů

Podle mě by bylo skvělé, kdyby se platební automaty rozšiřovaly i nadále a to i do jiných oblastí, ne jenom na prodej zboží. Například by bylo skvělé, kdyby si u platebního automatu mohl člověk sám nabít například měsíční jízdenku na MHD a nemusel zdlouhavě čekat u přepážky. Nebo pokud si čirou náhodou zapomenete tu jízdenku nabít, aby byla možnost u platebních automatů zaplatit případné pokuty a opět, nemuset jezdit na přepravní kontrolu a podobně. Nebo si představte, že by byla možnost vyplnit daňové přiznání, přijít k automatu, vložit do něj daňové přiznání a peníze a nemuset stát nekonečné fronty na úřadě. Ale to už asi koukáme moc daleko do budoucnosti. Ovšem podle mého názoru, mají platební automaty budoucnost.

Copyright (c) 2013 5Q, spol. s r.o.